0850 303 91 94 ONLİNE İŞLEMLER HEMEN BAŞVUR

Bağlantı Sorunları

Anasayfa / Bağlantı Sorunları

Çoğunlukla WiFi Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

  • Modem sinyali düşük geliyor!
Bu sorun kullanmakta olduğunuz modemden,ev/işyeri beton,sıva tipine göre bile değişkenlik göstermektedir.
Modeminiz için en ideal konum ev/işyeri tam ortası olan konumdur.Ortalama 1 modem eğer evin ortasına ise max. 100m2 ye kadar dağıtım yapabilir.Bu şartlar eve göre değişkenlik gösterebilir.100 m2 üstündeki ev/işyeri için 2.modem önermekteyiz.

Yapısal sorunlar ve çözümleri
Kalın Duvarlar: Yapısal sorunların başında, evlerde yer alan kalın beton duvarlar yer alıyor. Eğer evimiz kalın betonarme duvarlardan oluşuyorsa, sadece modem ya da yönlendirici (router) ile WiFi sinyallerinin her yere ulaşması pek mümkün olmaz. Kalın duvarlar, WiFi sinyallerinin geçişini engeller. Bu sorunu aşmak için evin yapısına göre menzil genişletici (range extender) ya da powerline adaptör kullanılması gerekir. Modem değiştirmek, anten ilave etmek bu sorunda çözüm olmaz; ek ağ ürünleri ile evin her yerine WiFi ulaştırılabilir.

Ahşap Kaplamalar: Bol ahşap kaplama, lambri kullanılan, çok sayıda ahşap kapı ile bölmelerin ayrıldığı evlerde WiFi sinyallerinin her yere ulaşması ciddi bir sorun olur. Ahşap, WiFi sinyallerinin geçişini engelleyen önemli bir unsurdur. Bu sorunu aşmak için kaplamaları, kapıları sökmek gerekmez! Eve interneti getiren ve dağıtan modemi destekleyen ürünler kullanılması gerekir. Eğer çok ahşap kaplama varsa menzil genişleticiler çözüm olmayabilir. Bu tip durumlarda elektrik hattını internet hattı haline getiren powerline adaptörler en iyi çözüm olacaktır.

Geniş ya da Katlı Evler: Ev çok büyük ve odalar birbirinden koridor, kapı gibi unsurlarla ayrılıyor ve birbirinden uzak konumdaysa, evin bir ucuna konulan modemin sinyalleri diğer uca yeterince ulaşamaz. Bunun için evin yapısına, büyüklüğüne göre ya modemi orta bir noktaya konumlandırmak gerekir ya da yine ek ağ ürünleri kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Geniş evlerde menzil genişleticiler genellikle sorunu çözer. Katlı evlerde ise her katta güçlü WiFi için menzil genişleticiler yeterli olamaz. Katlı evlerde en ideal çözüm, powerline adaptör ya da Mesh teknolojili Deco ev WiFi sistemleri olacaktır.  

Kullanım hataları ve çözümleri
Yerleşim Yanlışları: Kullanım hatalarının en başında modemin yanlış yere yerleştirilmesi geliyor. Çoğunlukla kablo çekmemek için evin girişinde bir noktaya modem konuluyor. Bu da her noktaya WiFi ulaşmasında sorun oluşturabiliyor. Mümkünse kullanıcılar ortada bir noktaya modemi konumlandırmalı.  Bu şekilde sorunun çözülmesi mümkün olabilir.

Parazit Yapan Cihazlar: Kullanım ya da yerleşim hatalarından bir diğeri ise modemin başka bir elektrikli cihazın üzerine ya da yakınına konulması. Örneğin buzdolabı ya da TV üzerine yerleştirilen, mikrodalga fırın, telsiz telefonun yakınan konulan modemler görülebiliyor. Parazit yapmaya neden olan bu tür durumlar, WiFi sinyallerini engelliyor. Modemin diğer elektrikli cihazlara yakın konumlandırılmaması gerekiyor.

Yanlış Ürün Seçimi: Kullanım hatalarının sonuncusu ise evin yapısına, kullanım gereksinimlerine uygun olmayan bir modemin tercih edilmesi ya da eski teknolojili ürün kullanılması. Giriş seviyesi bir modem, çok büyük ve çok sayıda cihazın WiFi’a bağlandığı bir ev için yeterli olmayacaktır. Evin yapısı ve WiFi kullanım gereksinimlerine uygun modem/router tercih etmek, WiFi performansını artıran önemli bir unsurdur. Ayrıca hala eski teknolojili, on yıllık bir modem ile bugünün WiFi gereksinimlerini karşılamak da mümkün değildir. On yıl önce evde WiFi’a bağlı cihaz sayısı, WiFi ulaşmasını istediğimiz noktalar bugünkü gibi değildi. O nedenle yeni nesil ve gereksinimimize uygun çözümler ile yapılacak yenileme WiFi sorununu çözmek için ilk adım olmalıdır.

Kaynak https://www.tp-link.com/tr/press/news/18151/

  • İnternet sürekli kesiliyor
Sürekli olarak internet kesinti problemi genellikle kablo başlığının gevşemesi nedeniyle yaşanmaktadır. Sürekli olarak bağlantı kesilmesi sorunu yaşamanız halinde lütfen modem/router'a bağlı olan internet kablonuzu yerinden çıkartıp, tekrar çıkardığınız port'a takınız ve modem/router'un fişini çekip 10 sn kadar bekledikten sonra geri çalıştırınız. Arızanın devamı halinde lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  • İnternetimiz Yavaş!
Kullanmakta olduğunuz modeminizi sürekli olarak kapatmadan kullanıyorsanız fişini çekip 10 sn bekledikten sonra geri takınız.
İnternet bağlantınız düzelmez ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  • Doğru internet hız testi nasıl yapılır?

En doğru hız testi sonucuna ulaşabilmek için aşağıdaki işlemleri yapmanızı öneririz;

- Hız Testi sayfası haricindeki tüm internet sayfalarının kapatılması

- Bilgisayarda/mobil cihazda çalışan diğer programların/uygulamaların kapatılması

Not:Kablosuz bağlantıda modemin konumuna göre hız performansı değişebilir. Daha doğru sonuca ulaşabilmek için ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayıp testi başlatabilirsiniz.


  • İnternetimiz yok?
Lütfen öncelikle tarife sürenizin bitmediğinden emin olunuz, tarife süreniz var ama internet bağlantınız yok ise, dış anteniniz ve modeminizin fişiniz çekip 2 dakika bekledikten sonra tekrar fişe takınız.1 dakika içinde internet bağlantınız gelmez ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  • Modem çalışıyor fakat Wı-Fı ismi değişmiş?
Muhtemelen modeminizi yanlışlıkla resetlediniz. Bu durumda lütfen modeminizin kurulumunu tekrar gerçekleştiriniz.
Modem kurulumu hakkında bilginiz yok ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0850) 303 91 94

© 2018 - 2021 UrfaWifi. Tüm hakları saklıdır.
Top